PAROS DİNGİNLİĞİ

‘O halde Paros‘ a gelmelisin’ dedi Eva. ‘Hem Türkiye kıyılarına yakın hem de Atina’ya..’

Paros ‘mu? diye düşündüm, yıllardır Girit’ten Kos’a Midilli ‘den Simi’ye kadar pek çok yunan adasına gitmiş olmama rağmen Paros’u pek iyi bilmiyordum.

Genel’de seyahatim öncesinde çoğu kişi gibi bende gideceğim ülke veya şehir hakkında araştırma yapmayı severim. Ancak oldukça yoğun iş takvimim ve bir de ufaktan baş gösteren soğukalgınlığı durumum nedeniyle Paros’u araştırmaya pek fırsatım olmadı. Yunan adalarının çoğunu daha önce gezen biri olarak ‘farklı değildir ‘ diye düşünüp  kısacık zamanda hazırlanıp yola çıktım.

Şanslıyım ,arkadaşım mükemmel bir program hazırlamıştı ;Paros’a Atina üzerinden Feribot’la gidip sonrasında uçak ile dönecektik. Böylece Atina -Paros arasındaki ulaşım alternatiflerinin her ikisinide yaşayacak bir de çok sevdiğimiz arkadaşımız  Maria ile de görüşebilecektik.

Paros adası için İstanbul – Atina -Istanbul uçuşlarımı Aegean Airlines ile gerçekleştirdim.

Atina’da çok sevdiğim dostlarım Maria ve Eva bana tüm bunları unutturacak kadar içten ve sıcacık karşıladılar.

Atina’da ki yemek sohbet muhabbetinden önce biraz yolculukla ilgili bilgi vereyim;

Istanbul Atina arası uçakla 1 saat 15 dakika kadar sürüyor.Sonrasında Atina limanınından Blue Star Ferry Lines Firmasının lüks ve konforlu feribotlarının hızlı olanları ile 3 saat standard olanları ile 5 saat kadar süren bir yolculukla Paros’a ulaşabiliyorsunuz. Feribot’ta lüks ve standard bölüm var ve bilet fiyatları 35 ila 60 Euro arasında.

Bu kısa bilgiden sonra Atina havaalanından Paros’a geçmeden önce Pire limanına yakın bir yerde buranın en eski ve en keyifli Tavernalarından birinde öğle yemeği yedik ki hem sohbet hem de yemek ayrı bir yazı konusu olabilecek kadar harikaydı.

Vee PAROS ‘a hareket ediyoruz.

Aynı gün Paros’a feriot ile geçiş yapıyoruz. Şansımıza hava nefis gayet güzel tek şanssızlık benim soğuk algınlığı ve halsizlik durumlarım ,fakat şu an ona aldırış etmeyecek kadar heyecanlıyım (!)

Feribot yolculuğumuz 4 saat kadar sürecek, Blue Ferry firmasının oldukça şık ve konforlu feribotuna geçiyoruz. Feribot’ta bize Paros ‘ta evi olan Dimitri katılıyor oldukça keyifli bir sohbetle biraz iş biraz Türkiye Yunan dostluğu derken dört saatin asıl geçtiğini anlamadan Paros’a varıyoruz.

Eğer feribot yolculuğunu Gün batımına yakın bir saatte yapacak olursanız doğanın sunduğu manzara harika ..

İçinde Paros adasının da bulunduğu Kiklad Adalar grubu yunanistanın güney ege bölümünde yer alıyor .Kiklad” ismiyle, kutsal ada Delos çevresinde bir daire (yunanca “kiklos”) meydana getiren adalar ifade ediliyor. Yunan mitolojisinde, Kikladlar’ın, kendisini kızdıran Kiklad perilerini adalara dönüştüren Poseidon tarafından yaratıldığından bahsediliyor.
Kiklad adalarının çoğu dünyada oldukça popüler adalar (Santorini, Mikonos, Delos, Paros, Antiparos, Naxos, İos, Siros, Tinos, Milos, Kea, Amorgos, Sifnos, Serifos, Andros, Kithnos, Kimolos, Anafi, Folegandros, Sikinos İraklia, Schinoussa, Donoussa ve Koufonissia).

Türklerin henüz bilmediği ama dünyanın çoktan keşefettiği ada PAROS..

Kiklad Adalarının yükselen yıldızı Paros’ta ise tam bir ege atmosferi hakim, ne yana baksanız bir sükunet, bir huzur, bir dinginlik var. Zaman sanki yavaş, hem de çok yavaş akıyor burada .

‘Paria Lithos’, Paros’un dünyaca ünlü mermeri.Hem sert hem esnek, Parian mermeri eşsiz şeffaflığı ve saflığı sayesinde eşsiz bir tür. Paros’un adı antik çağlardaki zenginliği adadan çıkarılan bu saf beyaz mermerden geliyor. Bugün dünya müzelerindeki en güzel antik heykellerin bir çoğunun olduğu gibi, Medici Venus, Nike of Samothrace, Hermes ve bebek Dionysus heykelleri, Parthenon’un çatısı Paros mermeriyle yapılmış. Napolyon’un mezarı da Paros mermerinden yapıldığı biliniyor. Yazımın ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğim Paros’un harika evlerinde bu beyaz mermer taş vazgeçilmez bir dekorasyon malzemesi olarak kullanılıyor.

Ünlü eğlence adası Mykonos ‘un tam karşısında olan Paros eğlenceden daha çok huzur bulmak doğayla masmavi denizle ve mükemmel bir ege mutfağıyla mutlu olabileceğiniz mükemmel bir yer. Türk jet sosyetesi Mykonos’ta eğlene dursun, Dünya jet sosyetesi tercihini çoktan PAROS adasından yana kullanmaya başlamış bile.

Madonna ve Tom Hanks tatillerini sürekli burada geçiren ünlülerden sadece ikisi. Hatta adada evleri bulunuyor.

Ada’nın lezzetli mutfak kültüründen daha sonra ayrıca bahsedeceğim ama öncesinde burada kalmış olduğum zaman içinde karış karış dolaştığım Paros ‘un gezilecek yerlerini kısaca anlatayım

Parikia Kasabası ( Eski Kasaba )

Paros’un merkezi olan Parikia, daracık sokakları, iki  katlı,  bitişik nizam, pastel tonlardaki kapılara ve pencere pervazlarına sahip beyaz badanalı evleri,  evlerin arasına sıkışmış  çivit mavisi kubbeli küçüçük kiliseleri ile kiklad mimarisinin bütün özelliklerini taşıyan bir sahil kasabası. Eski şehirde az sayıda  bar ve restoranın yaninda daha çok hediyelik eşya ve el işi ürünler satan mağazalar ve  butikler mevcut.

Eski şehir düz ayak başlayıp daha sonra hafifçe yükseliyor. Tepe noktasında ise denize bakan, küçük, mavi kubbeli  çok güzel bir kilise var. Bu kilisenin önündeki açıklıkta, tıpkı Santorini’deki gibi insanlar güneşi  batırmak için toplanıyorlar. Bu kiliseye çıkan yol boyunca,   denize nazır  sıralanmış bir kaç  cafe-bar var. Özellikle gün batımında bir şeyler içip muhabbet etmek isteyenler için son derece uygun.

Yunanistan’ın en eski kiliselerinden Panagia Ekatontapiliani, diğer adıyla 100 Kapılı kilise, Bizans döneminden kalma önemli bir kutsal yer. İstanbul’daki Ayasofya ile benzer mimariye sahip kilisenin yapılış tarihi MS 326’ya uzanıyor. Hıristiyanlar için önemli bir hac yeri olan kilise, Bizans İmparatoru Konstantin’in annesi tarafından yaptırılmış.Limandan yürüyerek birkaç dakika uzaklıkta, tepede ise tarihi Parikia’nın kalbi olan Kastro (Kale) yer alıyor. 13. Yüzyıldan kalma, orta çağ kalesi kalıntılarının olduğu kale bu bölgenin en yüksek yeri. Ada manzarasının keyfini çıkarmak için ideal.

Eski şehrin bitip meydanın başladığı kısımda  ve feribot iskelesini sağınıza alıp yürüdüğünüzde rıhtım boyunca birçok bar, cafe ve fasfood tarzı yemek yerleri var. Feribot iskelesini solunuza alıp yürüdüğünüzde ise  Parikia’nın dışına  doğru yol boyunca sıralanmış restoranlar, küçük oteller ve pansiyonlar var.  Geleneksel Yunan tavernalarından İtalyan restoranlarına kadar her zevke ve keseye hitap eden birçok yer bu yol üstünde.

Noussa

Bir zamanlar kendi halinde geleneksel  bir balıkçı köyü olan Noussa şu anda sadece Paros’un değil Yunanistan’ın da en popüler  yerlerinden biri.  Merkeze 16 km uzaklıkta olan Noussa, “U” şeklinde,   balıkçı kayıkları ile dolu, bir rıhtım ve bu rıhtımın arkasına doğru devam eden 3-4 sokaktan oluşan kartpostal  gibi küçüçük bir köy(müş). Turizmin gelişmesiyle birlikte, günümüzde arkasındaki  tepelere doğru  büyümüş durumda.

“U“şeklindeki rıhtımın iki kolu ve alt kısmındaki küçük meydanlar,  restoranlar ve barların attığı masalar ile dopdolu . Sol koldaki  meydana, sahil tarafından  inen sokakta ise sıra sıra dizilmiş cafeler ve restoranlar var. Daha arkalar ise clubların ve barların hakimiyeti altında.

Alyki

Alyki kasabası sonradan kurulduğu için tipik kiklad mimarisinin izlerini taşımıyor. Küçük bir koyun sol tarafına  kurulmuş olan Alyki, 2-3 katlı  yazlık evler ve pansiyonlardan oluşan bir  köy. Sahil hattı boyunca  tavernalar  ve restoranlar var. Bizim en çok gözümüze çarpanlar küçük rıhtımın üzerindeki tavernalar oldu.  Aynı zamanda burada denize de girilebilir. Güneydeki diğer plajlar kadar etkileyici olmasa da kumluk ve tertemiz bir denizi var.

Lefkes

Lefkes ,bu kısa Paros seyahatimde görebilme fırsatım olmadı ancak hemen hemen herkesin mutlaka görmem gerektiğini söylediği Paros’un en güzel yerlerinden biri olduğunu belirtmeliyim .Sizin fırsatınız olursa mutlaka gidin,görün hatta bana da yorumlarınızı yazın..:)

Paros’un plajları da oldukça popüler. Antiparos’ta – Paros’a komşu olan Küçük Paros Adası – plajlar ve Café’ler Paros’tan daha güzel ve daha rahattır. Paros Yunanistan’ın ‘sörf’ merkezi.

PAROS’UN GÜZEL EVLERİ ,MARİFETLİ EV SAHİPLERİ

Paros’a gelmeden önce , bizim ege kasabalarında olduğu gibi onlarca otel göreceğimi düşünmüştüm ancak adaya ayak basar asmaz ilk dikkatimi çeken Kiklad mimarisi ile inşa edilen renkli ahşap kapılı beyaz badanalı küp şeklinde çatısız ve son derece sevimli evler oldu. Ada halkı ve devlet çevreye o kadar duyarlı ki değil sürekli otel inşaa etmek çivi bile çakılamıyor.Paros’a özgü beyaz evlerin dışında bina dahi yapılamıyor. O nedenle burada otellerin aksine gözüme hemen çarpan şık ,konforlu evlerin sezonluk veya yıl boyunca uygun fiyatlara kiralanabilmesi ve bunun oldukça iyi bir sektör haline gelmesi oldu.

Ada’nın her yanında Atina ‘da oturan veya adada birkaç evi bulunan varlıklı yunanlı ev sahiplerinin mükemmel evlerini kiralayabilme şansınız var.

Paros’ta ev kiralamanın kuşkusuz en büyük iki avantajı güzel konforlu şık evlerinde ister ailenizle ister arkadaş grubunuzla keyifli konaklama yapabilmeniz isterseniz de ayrıca ev kira ağlayacağımız kişilerin ada yerlisi olduğu için pek çok konuda kendinize bir dost edinebilirsiniz

Evlerin fiyatları belirtmiş olduğum gibi oldukça uygun kişi sayısına göre uygun büyüklükte bulabiliyorsunuz ve kişi başı 100 € dan başlayan fiyatlarla güzel konforlu evlere dilediğiniz kadar sahip olabiliyorsunuz arkadaşım kişi sayısına göre evin bütçesini paylaşarak daha uygun fiyatlarla dilediğiniz kadar konaklamış alabiliyorsunuz

Ada’dan ev kiralamak ve halen oldukça cazip fiyatlarla ev satın almak isterseniz yazının sonunda belirteceğim iletişim numarasını kaydedin derim.

PAROS LEZZETİ

FOODIE‘ ler için Kikladik Gastronominin en iyi temsilcisi PAROS MUTFAĞI

Farklı bir ülkeye yaptığınız seyahatinizin nedeni her ne olursa olsun ,sizde bir Foodie* iseniz gittiğiniz her farklı mekanda menü ve lezzetlerin peşinde olur tüm mutfak ekibiyle tanışıp konuşmadan seyahatinizi tamamlamazsınız.

Greek (Yunan) mutfağının Anadolu-Ege mutfağı ile benzerliği birbirinden farklı şehir ve adalarında tattığım lezzetleri ile oldukça yakın olduğum mutfak olmasına rağmen Paros’ta geleneksel kikladik gastronominin mükemmel temsilcisi olduğunu gözlemledim,
Kikladik Gastronomi Paros’ta kendini en meyveler ve sebzelerle ve tabii ki yıllar boyunca değişmeden kalan tariflerle pişirilen yerel deniz ürünleri ile gösteriyor. Bu adadan, en iyi Yunan aşçılarından bazılarının küresel mutfak festivallerinde büyük ödüller kazandığını ve büyük ödüller kazandığını tesadüf değil.

Paros’ta sizi bekleyen lezzetlere gelecek olursak;
*Taze, otantik, organik yemekler ..mesela Revithada, otantik bir kil tencerede yavaş pişmiş nohut.
*Ahtapot, taze yakalanmış,güneşte kurutulmuş ve mükemmel ızgara edilmiş olarak
*Gouna, güneşte kurutulmuş uskumru
*Tuna yerel ada otlar ile füme edilmiş olarak
*Horta, antioksidanlar bakımından zengin beslenme doğal ve taze yeşillikler
*Asma yaprakları sarılı sardalya,
*Takos veya paximadi rusk zeytinyağı ile nemlendirilmiş ve püre domates, kekik, zeytin, kapari ve ekşi krema keçi peyniri (xinomizithra) ile tepesinde
*Toulomotiri, keçi derisinde olgunlaşan piquant sert keçi peyniri
*Kalamaroudi, kalamar (kalamar) ile pirinç, Alyki balıkçı köyüne özgü bir yemek
*Kikladlardaki en büyük arı popülasyonundan gelen doğal kekik balı
*Mezeler, şarap, uzo veya souma eşlik eden spesiyalitelerin küçük porsiyonları, Parian moonshine ruhu, üzüm tortusundan damıtılır (uzo gibi ama ani olmadan)
*Parian PDO sertifikalı şaraplar, hem kırmızı hem de beyaz üzümlerden üretilen tek şarap
*Lefkes dağ köyünde üretilen özel yarı tatlı şarap
*Tarama -parmaklarınızı yiyeceğiniz garanti
*Ev de yapılan birbirinden lezzetli likörler..

PEKİ YA MEKANLAR?

Bu kadar özel lezzetin bir arada olduğu Paros adasının her köşesinde birbirinden lezzetli ve ünlü mekanlar var fakat ben daha şanslıyım çünkü beni davet eden sevgili arkadaşım Eva ‘nın önerisiyle adalıların en sevdiği mekanları deneyimledim ve şimdi size kesinlik tavsiye ettiğim mekanları belirtmek isterim;

* Mediterraneo
Mediterraneo, Naoussa’nın şık limanında bir balık meze restoranı.Zaten oldukça tanınıyor. Ada halkı kadar buraya gelen herkesin bildiği uğramadan geçmeyeceği kadar özel bir mekan.Olabildiğine doğal,bir o kadar da eşsiz lezzetlerin olduğu bir menüye sahip.
Menüsü, Ege ve Greek balık mutfağının akıllı bir karışımı ve yerel malzemeleri sanatsal kullanıyorlar.Tazelik, burada her şeyin üzerinde . Mediterraneo Paros’ta kaliteli deniz mahsulleri meze, taze balık, renkli ve gevrek salatalar için kesinlikle öneriyorum.
Naoussa limanının sakin tarafında yer alan tesis, yat limanındaki yatların muhteşem manzarası eşliğinde bu lezzetleri tadabileceğiniz özel bir yer.

Mediterraneo denildiğinde yanlızca lezzetleri değil tanımaktan müthiş memnuniyet duyacağınız sohbet etmeye doyamayacağınız bir ekibi ve müthiş bir aşçısı var .Sevgili George – yani *Yorgo* mutlaka tanımalısınız.George ayı zamanda Atatürk hakkında kitap okumuş ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ sözünün anlamına hayran kalmış gerçek bir türk dostu.

Size bir diğer süprizimde bu muhteşem ekip ile birlikte önmüzdeki Ekim ayı itibariyle bu eşssiz menüleri hazırlayıp deneyimleyeceğiniz bir ‘Gastronomi Programı’ hazırlayacağız..

Program detayları ve katılım için http://www.nytmco.com ve travelgoddessny instagram sayfasını takip edebilirisiniz

*Matzourana

Matzaura’yı öncelikle ,Paros’ta şık ve konforlu evinde kaldığım ve Paros’un önde gelen ailelerinden biri olan canayakınlığı, doğallığı sıcacık gülüşü ve dostluğu ile çok sevdiğim canım arkadaşım Georgia kız kardeşi Anna’nın ve eşinin işlettiği bir mekan olarak tanıdım

Ama ne mekan!
Gerçi bu kadar kısa ve öz ama bir o kadar farklı özel lezzetlerin yer aldığı menüsüne bakınca bu mekanın biraz farklı olduğunu hissetmiştim. Sezon öncesi akşam üstü bir saatte gitmeme rağmen sıcacık bir karşılama ve mekan sahibinin bize özel hazırladığı frambuazlı cheese cake i tattığım Matzauma gerek trip advisor daki yorumlar gerekse michelin guide’da yer alıyor olan bu mekan meğerse Paros’un en iyi mekanlarının başında geliyormuş.Lezzetler harika farklı ve çok lezzetli

Hele manzarası!
Naousa ‘ya tepeden bakan ve dünyanın en güzel gün batımlarından birini yaşatan bu mekana mutlaka gün batımı saatlerinde gidin ,unutamyacağınız lezzetleri muhteşem bir gün atımı eşliğinde tadın ve tabiki mutlaka rezervasyon yaptırın ..

Kısacası Matzourana’yı görmeden dönmeyin!

*Tsachpinis Ristorante

Nousa limanınında deniz ürünleriyle güzel ve keyifli bir akşam yemeği yiyebileceğiniz keyifli bir mekan Tsachpinis.

Ada’nın her zaman en keyifli en kalabalık en eğlenceli noktası burası. Kalamar,Ahtapot Izgarası bol yeşillik salatası, lezzetli deniz ürünlerinin yanısıra makarnası da çok lezzetli.Ancak sadece mutfağından çıkan bu lezzetler değil buradaki çekiciliğin nedeni herkesle ilgilenen sahibi ve elinizi kolunuzu sallamanıza gerek kalmadan kafanızı çevirdiğinizde sizinle ilgilenmeye hazır bir servis ekibi.

Sezon başı olmasına rağmen kalabalık olan ama serviste güler yüzde hiç eksiği olmayan enerjisi bol bu mekana mutlaka ama uğrayın mutlaka..

*Daphne Restaurant Bar

Paros’un çok sevdiğimiz sokaklarında yürürken şık bir dekorasyon mağazası sahibi ailenin açtığı çok özel bir mekana rastladık ; Daphne

Sanırım Paros u anlatırken ne kadar şanslı olduğumu da belirtmem gerekir. keza bu mekanın ilk açılış gecesi oradaydık ve sonrasında burada akşam yemeğimizi yemeye karar verdik.
İyi ki vermişiz!
Restoranın adı ailenin küçük yaşlardan beri sektörün içinde olan ve şimdide Turizm okuyan güzeller güzeli kızlarının adı.

Bu tarihi olduğu kadar özel bir zevkle dekore edilmiş , özel menüsündeki lezzetler kadar servisi ile göz dolduruyor mekan.Yemek sonunda ev sahibesinin kendi elleriyle hazırladığı çikolatalı pastanın tadını burada anlatmaya kelimeler yetmiyor maalesef.

Kendinizi hareketli ana caddenin yanıbaşında mis gibi bir bahçede kahkalar ve sohbetlerin eşliğinde lezzetleri tatmaya bırakacağınız Daphne benim favorilerm arasında..

Christiana Restaurant

Naousa ‘dan biraz uzaklaşıp Ampelas ‘a geldiğiniz de sanırım adanın en güzel lokasyonlarından birine de gelmiş oluyorsunuz.Muhteşem bir veranda deniz ve masmavi bir gökyüzü..
Naxos adasına olan manzarası ile Christiana Restorant öğlen yemek için harika bir yer.

Buradaki yemeğimizi adanın en ünlü şeflerinden olan ve uzun yıllar Londra’da kaldıktan sonra Paros’a dönen ve burada danışmanlık yapan Ioannıs Tzoumakas ile birlikte yiyoruz.

Şef Ioannis in Paros mutfağı ve adanın lezzetleri hakkında sevgili dostum Eva ile yaptığı müthiş söyleşiyi izlemenizi özellikle tavsiye ediyorum

Youtube linki ..Paros Mutfağı üzerine keyifli bir sohbet Nermin Yurtoğlu YouTube

Chamilothoris

Burası 1967 yılından bu yana hizmet veren ve Paros’un ilk pastahanes .Müthiş bir yer ( kendilerini hamur işi fabrikası olarak tanımlıyorlar) ki çok haklılar müthiş bir yer

Burada yerel lezzetlerin yanısıra ev yapımı dondurma ,helva,baklava çeşitlerini bulabiliyorsunuz.

Burası için söyleyebileceğim diğer bir detay ise inanılmaz şık paketlemesi.

Paros’a giderseniz mutlaka pastalarını ,baklavasını deneyin kahvesini için..

PAROS DOSTLUĞU

Paros ile ilgili söylenecek şeyler sadece muhteşem doğa , lezzetli yemekler ,şık butikler ve yıl boyunca kiralanabilecek birbirinden şık ve konforlu evleri değil elbette..Paros’ta benim için unutulmaz olan en önemli detay insanların dostluğu ve canayakınlığı.

Hepimizin yaşadığı birşeydir 2 devlet arasında sürekli baş gösteren sorunlara rağmen bizler gibi ada halkı da bu konudan şikayetçi Türkleri çok seviyorlar ve bir adalı dostumun söylediği bir söz bence herşeyi özetliyor, Kötü devlet yoktur kötü yürekli insan vardır ve bu din,devlet, millet tanımaz.

Paros’un dostane ,sıcacık, yürekten gülümseyen insanları ile tanışmak muhabbet etmek için bile bu adaya tekrar gidebilirim

Paros seyahatimde hep yanımda olan can dostum Eva ve Paros ta tanıştığım onlarca güzel insanı anlatmak bu satırlara sığmaz.

Kısaca Paros’ta yapmak, görmek, dokunmak ve tatmak için yapılacak çok şey sohbet edilecek çok dost var

Böylesine güzel bir seyahat ve unutulmaz hatıralar için yapmanız gereken sadece Paros’u keşfetmek!

PAROS ile ilgili olarak çekmiş olduğum videolar olmadan bu yazının keyfi olmaz. Videoları Youtube kanalımdan izleyebilirsiniz
YouTube Nermin Yurtoğlu

PAROS’ta ev kiralamak,satın almak için ve de Eylül-Kasım Dönemi gerçekleşecek Gastronomi Mutfak derslerine ve Paros Gezi programına dahil olmak için yetkili firme

NY&Co 02122363061 http://www.nytmco.com ,info@nytmco.com takip edebilirsiniz.

nerminyurtoglu tarafından yayımlandı

www.nerminyurtoglu.com www.nytmco.com

%d blogcu bunu beğendi: