BEYLERBEYİ

İSTANBUL’UN TARİHİ SEMTLERİNİ GEZİYORUM ; BEYLERBEYİ

İstanbul her köşesinde bambaşka güzellikle bulabileceğiz bir kent.
Ne kadar gezerseniz gezin her defasında size keşfedecek farklı sunmaya devam ediyor.

Doğma büyüme Ankara’lı ama başka hiç bir yerde yaşamayı düşünmemiş tam bir İstanbul aşığı olarak, çeyrek asıra yaklaşan İstanbul maceramda, adım adım bu şehri keşfetmeye çalışsam da bu güzeller güzeli kent beni sürekli şaşırtmaya devam ediyor.

Aynı zamanda bir de seyahat yazarı olarak, dünyada pek çok ülkeyi gezip yazsam da İstanbul’u tek bir yazıda anlatabilmenin mümkün olmadığına çoktan ikna oldum.

O nedenle bu şehirde gezdiğim her köşeyi youtube kanalımda kısa videolarla anlatmaya karar verdim.

Bugün yolumuz Beylerbeyi ‘ne düştü.

Beylerbeyi, Boğaziçi’nin Anadolu yakasında, Kuzguncuk ile Çengelköy arasında yer alan semt.

Uzun yıllar, iş hayatımında etkisiyle ‘Avrupa yakasından farklı bir yerde oturmam’ diyen ben, bir süredir Anadolu yakasına bu yakanın boğaziçi hattındaki tarihi semtlerine hayranım. Bunun en önemli nedeni elbette İstanbul’un hunharca yok edilmesi ve herşeye rağmen buna direnen o güzel semtleri yok olmadan görebilme anlayabilme isteğim.

Böyle dediğimde Avrupa yakasının halkını yediğim düşünülmesin! Bir Galata’nın ,Beyoğlu’nun Balat ve Karaköy’ün ,Akaretlerin dünyada bir benzeri olmadığını biliyorum.Ancak şairinde dediği gibi ‘huzur birazcık huzur, dileğim budur.

Bu huzur dolu tarihi semtlerin , konumlandırıması içinde yok olmak üzere olan müthiş bir tarih – öyle böyle değil tam bir kültür mozaiği-, hoş sohbet insanları , doğası ve lezzetleri ..İşte bunlar nedeniyle her fırsatta buralara gelip tüm günümü geçiriyorum.

Beylerbeyi’de bunlardan bir tanesi.
Küçücük ama ı ruhundaki elitlik, geçmişin izlerini taşıyan şimdilerde yeme içme mekanı olan yerler.

Buraya geldiğiniz de , sanki zamanda farklı bir sıçrama yaşıyorsunuz.Özellikle Osmanlı döneminde saray yaşamından, halkın büyük çoğunluğunu oluşturan gayri müslüm yaşamlar, kültürler hala canlılığını koruyor.

Aslında bu hissettiğim bir semtin yaşan ruhu biliyorum ancak kendime sürekli bu şehri neden koruyamıyoruz sorusunu sormadan da edemiyorum.

Öyle ki, bildiğim kadarıyla Beylerbeyi sadece Osmanlı’nın değil Doğu Roma ( Bizans) ında en fazla kalıntılarının bulunduğu yermiş.

O zamandan günümüze güzelliği ile dillere destan bu kentte hep saray hanedanı elitistler oturmuş.

Haldun Taner bir yazısında oturduğu bu semt için ‘’Teşrifat Meraklısı, Beyzade Takımının Oturduğu Bir Kibar Semt” olarak tanımlamıştır.

Her ne kadar ben, kişilerin tüm ülke halkına ait sahil boyunu , boğaziçi’ni özel mülk yaptırarak duvarlar ördürerek bencilce kapatmalarına tamamen karşı olsam da Beylerbeyinin tarih boyunca kaderi böyle olmuş.

Beylerbeyi günümüzde de sahilindeki yalıları, sokaklarındaki köşkleri ve bu tarihî yapılarda yaşayan seçkin insanlarıyla, sahil kesimindeki balık restoranlarıyla, Beylerbeyi Sarayı, tarihî Hamîd-i Evvel (Beylerbeyi) ve Abdullah Ağa Camileri ile kuşkusuz, İstanbul’un hala güzel ve elit semtlerinden biri.

Ben bu günübirlik kısa Beylerbeyi gezimde kahvaltı ve yürüyüş yaptım sonrasında müthiş bir galeri ve börekçi keşfettim.
Beylerbeyi semtinin simgesi Beylerbeyi Sarayı’nı da detaylıca gezmek ve yazabilmek için farklı bir güne bıraktım.

İstanbul’un her köşesini seven ancak hala bu güzel tarihi semte gelme fırsatı olmayan herkese videomu izlemeyi öneriyorum.
Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın!

Beylerbeyi’ boğazın en eski ve en güzel semtlerinden biri
Beylerbeyi’nde boğaza ve elbette Avrupa yakası manzarasına karşı çay için

nerminyurtoglu tarafından yayımlandı

www.nerminyurtoglu.com www.nytmco.com

%d blogcu bunu beğendi: